Intruzivni magmatizam (plutonizam)
Sve stijene konsolidirane procesima intruzivnog magmatizma (u Zemljinoj unutrašnjosti) nazivaju se plutoni. Po svom obliku i odnosima sa okolnim stijenama, postoji nekoliko osnovnih tipova intruzivnih magmatskih tijela, odnosno plutona.
Ilustracija vrsta plutona data je na Fig. 1. Batolit je najveća vrsta plutona,
Nedefiniranog oblika, dimenzija i prostiranja u dubinu, koja „siječe“ okolne stijene u koje je utisnut.
Veliki plutoni mogu imati površinu i više stotina km2. Batoliti obično nastaju procesima parcijalnog topljenja, tako što se utiskivanjem magma u pliće dijelove litosfere topi okolni stijenski materijal i formira batolit. Otuda batoliti imaju vrlo nepravilan i često nedefiniran oblik i veličinu. Štok je nepravilan batolit, ali manjih dimenzija (do 10 km). Dajk je „stupast“ ili „slojevit“ pluton koji siječee slojeve okolnih stena, odnosno u diskordantnom je položaju u odnosu na njih (Fig. 5.). Dajkovi su obično vezani za frakture i puktotine. Sil je isto kao i dajk „stupast“ ili „slojevit“ pluton, ali za razliku od sila ne siječee slojeve okolnih stena, nego je saglasan i paralelan sa njima (konkordantan) (Fig. 2.). Granit je najčešći tip intruzivnih magmatskih stijena.
Vrlo je bitno shvatiti vezu između intruzivnog i efuzivnog magmatizma, odnosno između plutona i vulkana. Naime, ispod svakog vulkana nalazi se sistem magmatskih tijela putem kojih magma dospijeva na površinu Zemlje. Kada efuzivna aktivnost prestane, dolazi do konsolidacije (očvršćivnaja) magme u dubini i formairanja različitih tiova plutona.